پیشگیری از عود موهای زائد

تا قبل از لیزر های پیشرفته در درمان موهای زائد، معمولا برای پیشگیری از بیشتر شدن موها ی زائد صورت و یا بدنه و کم رنگ شدن و نازک شدن موهها از داروهای ضد هورمون مردانه از قبیل اسپیرینولاکتون ، سیپروترون کامپوند و سیپروترون استات و ..... . استفاده می کردند و معمولا هم به علت دوز بالای دارو و زمان طولانی درمان ( حداقل دوسال ) و گاها عوارض دارویی ( خصوصا در دوز بالا ) بیمار داروها را قطع میکرد و نهایتا درمان با مشکل و شکست مواجه میشد.

بعد از اختراع لیزر ، عده کثیری از پزشکان و بیماران استقبال کردند و در کوتاه مدت ( زیر یک سال ) هم نتایج خوبی حاصل شد ولی با گذشت چند سال در صورت عدم مراعات دوره های یادآوری و عدم استفاده هم زمان از داروهای هورمونی در درصد قابل توجهی چند سال بعد از لیزر احتمال عود وجود داشت.

 

حال سوال اینجاست که به کدام دسته از مراجعین بایستی هم زمان علاوه برلیزر دارو هم تجویز کرد؟

۱- افرادی که طی شش ماه اخیر موهای زائدشان در حال پیشرفت و توسعه است.
۲- افرادی که دچار کیست تخمدان خصوصا تخمدان پلی کیستیک هستند، حتی اگر علائم بالینی مثل اختلال پریود و چاقی جوش و.....هم نداشته باشند. پیشنهاد میگردد قبل از شروع لیزر یکسری آزمایشات هورمونی در این خصوص تحت نظر پزشک صورت پذیرد.
۳- کسانی که علاوه بر موهای زائد دچار یکی دیگر از علائم اختلال هورمونی، مثل اختلال پریود، ریزش مو در جلو یا فرق سر ( شبیه نوع ارثی ریزش مو )، اکنه یا جوش از نوع هورمونی، و ... باشند.

۴- افرادیکه در ازمایشات هورمونی انجام شده هورمون های تخمدان ( استروژن و پروزسترون و تستسترون ) یا فوق کلیه، یا هیپوفیز، اختلال دارند و برای تنظیم هورمون حتما باید برای تنظیم هورمون به همکار فوق تخصص غدد و گاها توسط متخصص زنان مراجعه کنند.

نکته قابل توجه اینکه تقریبا حدود ۲۰% از مراجعین نیاز به مصرف همزمان دارو دارند لیکن در این روش دوز داروها پایین تر است. 

در صورتی که بیمار نخواهد از دارو استفاده نماید بایستی پس از اتمام جلسات لیزر اگر بعد از مدتی شخص متوجه رویش مجدد موهها شد بهتر است سریعا لیزر را تکرار کند چرا که اگر زود اقدام کند تعداد جلسات لیزر کمتر خواهد شد ، حتی در بعضی از موارد میتوان داروهای موضعی تجویز کرد، داروهایی مثل کرم های حاوی افلورنیدین eflormithine یا وانیکا vaniqa ده درصد و یا کرم های خاوی گیاه سا ئو پالمتو saw palmetho که بطور موضعی هورمون مردانه ( تستسترون) را کم می کنند.

همانطور که توضیح داده شد همه مراجعین نیاز به دارو درمانی ندارند واین پزشک معالج است که با گرفتن شرح حال دقیق و انجام ازمایشات هورمونی تشخیص میدهد که چه کسی در حین انجام لیزر مو یا چند ماه بعد از لیزر به دارو درمانی هم نیاز دارد یا خیر. معمولا نیاز به تجویز دوزههای بالای دارو نیست و در بسیاری از موارد با دوز متوسطی از دارو هم میتوان از انتشار و عود موهای زائد جلوگیری کرد.

کلینیک لیزر دکتر قانعی ارائه دهنده ی خدمات زیبایی ، لیزر الکساندرایت در اصفهان، لیزر موهای زائد در اصفهان، لیزر بیکینی اصفهان میباشد.

دستگاه لیزر الکسانداریت

دستگاه لیزر الکسانداریت
نوشتن دیدگاه