03136284115

info@drghanei.com

موهاى زائد و علل آن

از بعد از دوران بلوغ، مو‌های زائد در بدن و صورت رشد می‌کنند که تاحدی و در برخی قسمت ها، رشد این مو‌ها طبیعی است ولی حتی این میزان هم برای افراد زحمت ایجاد می‌کنند و باید هر چند وقت یک بار این مو‌ها را به روش‌هایی از بین ببرند. غیر از این موارد طبیعی هم، گاهی اوقات دلایل دیگری باعث زیاد شدن مو‌های زائد و روییدن آنها در صورت خانم‌ها، می‌شود. هر چند که برای آقایان هم مو‌های زائد باعث زحمت و ناراحتی است ولی در خانم‌ها، دردسر بیشتری ایجاد می‌کنند. همه خانم‌ها دوست دارند پوستی صاف و لطیف داشته باشند و وقتی مو‌های زائد روی پوست رشد می‌کنند و ضخیم می شوند، حس زنانگی و زیبایی خانم‌ها را تا حد زیادی از بین می‌برند. البته این حس ممکن است فقط یک حس درونی باشد، ولی شدیدا در اعتماد به نفس فرد موثر است.

اگر دوست دارید یک بار برای همیشه مو‌های زائد بدن و صورت را از بین ببرید، پیشنهاد ما مراجعه به کلینیک لیزر، پوست و مو دکتر قانعی  است. در این مرکز، با کمک آخرین تکنولوژی دستگاه لیزر، مو‌های زائد برای همیشه از بین می روند و پوستی صاف و لطیف خواهید داشت. همچنین می‌توانید از مشاوره قبل از لیزر استفاده کنید و از نتیجه کار مطمئن باشید. با شماره 03136284115 تماس بگیرید.

ولی واقعا دلایل بوجود آمدن مو‌های زائد در بدن و صورت چیست؟ در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم. با بررسی این عوامل متوجه می‌شوید که تا چه حد رشد این مو‌ها می‌تواند طبیعی باشد.

از بین بردن موی زائد

در نرمال‌ترین حالت مو‌های سر و بدن به چه شکل هستند؟

تمام سر و بدن انسان پوشیده از فولیکول‌های مو است. که به نسبت بدن مقدار بیشتری از آن در سر متراکم است. همچنین در صورت و بدن هم فولیکول‌ها، وجود دارند. اینکه برخی افراد به نظر می رسد که هیچ مویی روی بدن خود ندارند، دلیل آن این است که ضخامت مو در بدن‌ آنها به اندازه‌ای کم است که قابل دیدن نیست وگرنه تمام انسان‌ها در سطح بدن خود فولیکول‌های مو را به یک اندازه دارند. همچنین عواملی مانند نژاد، هم می‌تواند تعداد این فولیکول‌ها را تا حدی کم یا زیاد کند ولی این یک ویژگی بین تمام انسان‌هاست. بعد از سنین بلوغ، مو‌های زائد ضخیم‌تری در ناحیه تناسلی و زیر بغل رشد می‌کنند که در آقایان مو‌های صورت هم ضخیم‌تر می شود. یکی از واضح ترین علائم بلوغ هم رشد همین مو‌هاست. البته سن بلوغ در زنان و مردان و در نژاد‌های مختلف، متفاوت است. حتی در همین حالت طبیعی و نرمال هم، مو‌های زائد باعث زحمت هستند و هیچ دلیل علمی یا تجربی هم برای فایده‌ وجود آنها نیست. بنابراین اکثر افراد اقدام به از بین بردن این مو‌ها می کنند که معمولا این راه‌ها موقت هستند و باز مو‌ها رشد می‌کنند. اینکه حالت طبیعی است و حجم مو‌های زائد آنقدر‌ها نیست ولی در برخی موارد، این مو‌های زائد بیشتر می شوند و اینجاست که نگرانی در افراد بیشتر می‌شود. برای مثال در خانم‌ها، مو‌های ضخیم روی چانه و پشت لب می‌رویند و یا اینکه مو‌های دست و پا ضخیم و تیره می‌شوند. در آقایان هم ممکن است تراکم ریش زیاد شود و حتی با اصلاح هم صورت رنگ تیره داشته باشد. همین طور ممکن است در قسمت کمر و شانه‌ها مو‌های زائد و بد شکلی رشد کنند.

موی زائد در صورت

دلایل بوجود آمدن مو های زائد

پرمویی به رویش بیش از حد مو در کل بدن یا به شکل موضعی گفته می‌شود. یکی از انواع این پر‌مویی‌ها، هیرسوتیسم نام دارد که در زنان و کودکان اتفاق می‌افتد. به این شکل که مو‌های قسمت‌هایی از بدن که در حالت نرمال، کرکی است تبدیل به مو‌های ضخیم و تیره می شوند. دلایل بسیاری برای هیرسوتیسم وجود دارد که از شایع‌ترین آنها می‌توان به سندروم تخمدان پلی کیستیک اشاره کرد. همچنین عوارض جانبی بعضی از دارو‌ها هم می‌تواند دلیل پر‌مویی باشد. دارو‌های جلوگیری از بارداری یکی از دلایل مهم پر‌مویی هستند. همچنین افرادی که دیابت دارند و باید انسولین تزریق کنند نیز ممکن است به پر مویی مبتلا شوند.

در هر مورد از پرمویی، ممکن است بالا رفتن سطوح هورمون مردانه یا آندروژن دلیل اصلی باشد. وقتی هورمون مردانه در بدن زنان بیش از حد طبیعی ترشح شود، پر مویی با الگوی مردانه در زنان اتفاق می افتد. این پرمویی مخصوصا اگر در اثر سندروم پلی کیستیک باشد، در خط تحتانی شکم، روی بازو‌ها، خط ریش، پشت لب، دور سینه و روی ران‌ها بیشتر دیده می‌شود.

عوامل هورمونی دیگر در پر مویی

غیر از هورمون مردانه اختلالاتی در ترشح غده تیرویید و هیپوفیز نیز می‌توانند دلیلی بر پرمویی شوند.

چه عواملی غیر از هورمون می‌تواند بر رشد مو‌های زائد تاثیر بگذارد؟

عوامل موثری در پر مویی وجود دارد که می‌توانند غیر هورمونی باشند برای مثال اضافه وزن و یا مشکلات در غدد کلیوی پیش زمینه‌ای برای رشد مو‌های زائد در بدن هستند. در این باره باید به نکاتی توجه کنید. مانند اکثر بیماری‌ها وقتی یک اختلال در سیستم بدن ایجاد شد دلیلی بر اختلالات بعدی می شوند و در آخر همه موارد دست به دست هم می‌دهند و رشد مو های زائد در بدن شدید می‌شود. اگر اضافه وزن داشته باشید احتمال اینکه هورمون مردانه در شما ترشح شود، بیشتر است و همچنین از طرفی ترشح هورمون مردانه، خود باعث اضافه وزن می‌شود. پس همین طور که متوجه شدید دلایل پر مویی می‌توانند از هم ناشی شوند.

از بین بردن موی زائد

چه راه هایی برای از بین بردن مشکل موهای زائد وجود دارد؟

قطعا وقتی مو‌های زائد در بدن شما رشد کرده‌اند به خودی خود یا حتی با استفاده از دارو از بین نخواهند رفت و یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن این مو‌ها برای همیشه، استفاده از لیزر است. ولی برای اینکه مو‌های زائد جدید در بدن شما رشد نکنند، باید ابتدا عامل بوجود آمدن آنها را در بدن کنترل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از بین بردن مو‌های زائد به پزشک مراجعه کنید و طبق دستور پزشک، آزمایش‌هایی انجام دهید. بعد از آن اقدام به از بین بردن مو‌های زائد کنید و طبق نظر پزشکتان دارو مصرف کنید تا سطح هورمون در بدنتان به حد طبیعی برسد و مشکل برای همیشه حل شود.

نوشتن دیدگاه

پرسش و پاسخ لیزر موهای زائد